Vrt ljekovitog bilja: Pod lipom – Tumpići 16
Biljke su dio nas, odnosno mi smo dio njih
Na adresi Veprinac Tumpići 16 formiran je dio okućnice sa ljekovitim biljem.Uz postojeći bijeli put koji se proteže do Plovanskog dola i ostalih planinarskih pravaca ovaj vrt sa ljekovitim biljem predstavlja točku za odmorište i razgovor o samoniklom bilju.
Bavljenje uzgojem ljekovitih trava čine nas bogatijim i zadovoljnim a prijenos znanja na namjernike i posjetioce stvara se društo zaljubljenih u zelenilo.Pokušaj da se znanje prenosi i na najmlađe je za nas i pionirski posao ali se zdušno trudimo da u tome uspijemo.
Danas se preferira uzgoj ljekovitog bilja bez korištenja umjetnih gnojiva i insekticida (biološki uzgoj ili biodinamički uzgoj) ili sakupljanje na ekološki čistim područjima kako bi se izbjegli štetni učinci zagađenja, a kontrolirano branje, čuvanje i prerada bilja, osigurava zdravstvenu ispravnost i sigurnost bilja.Upravo ovaj vrt sa 250 različitih i bezbroj poznatih domaćih biljaka potencijalno mjesto za školu u prirodi što je bila i osnovna ideja na početku sadnji biljaka.
Biljke su donijete sa Učke izabrane po ključu ljekovitosti i posebnosti,Možete pogledati divlje biljke i dobavljene iz rasadnika .Očita je razlika pase treba držati divljih sorti.Na našem području možete naći i tri od pet poznatih vrsti veprine.
Bilje je posloženo u 25 manjih gredica birajući srodnost i podudarnost među biljkama.Biljkama koje traže hlad omogućena je sadnja od voćkama i bambusima.Posebnost je i probna sadnja camellie sinensis koja je (čajevke) koja će pokazati mogućnost sadnje veće parcele za proizvodnju zelenog čaja u hrvata.
Vrt sa ljekovitim bilje,te berba divljih jedinki stvara osnov za proizvodnju i razvoj autohtonog priizvoda.dosad je razvijeno 30 proizvoda na temu Veprine i lokalnih biljaka sa okolnog područja od 500-1300 m visine.
Vodi se briga o kukcima i životinjama u vrtu
Najvaznija je briga za mlade i šetače kojima je pripremljen edukacijski program u vidu predavanja školovanih predavača i prezentacija sadnji i održavanja bilja.Posebna pažnja se daje na determinaciju i korist svake jedinke za pojedine vrste bolesti i fitoterapije kao najstarije grane medicine.
Kružna edukacijska staza ljekovitog bilja oko Veprinca
Vrt ljekovitog bilja je samo dio cjelovite priče na šetnici koja kreće sa autobusnog stajališta u Tumpićimai ima sljedeće
Dionice:
- Veprinac autobus Centar Tumpići dolazak iz Matulja,Opatije i Rijeke
- Staza veprine-edukaciska staza 700 m 45 min
Pregled samoniklih biljaka veprine uz stručno vođenje (odmor 15 min) - Vidikovac Brituh pogled na Kvarner i Opatiju 30 min
Vidikovac sa najljepšim pogledom na KVARNER (519 m) - Lokvina –staro pojilo 300 m2 30 min
Ostaci kamenog okruglog pojila i izvora pitke vode datirano iz 15 st.
Vodeno bilje uz vodu i hladovinu - Zagrad – povijesno naselje 30 min
Prolaz kroz naselje starih stambenih objekata ,kamene gradnje
- Plovanski dol – šuma maruna 1200m 45 min
Prolaz kroz uređenu šumu maruna sa organiziranim vodićem
Bilje pod marunima,gljive
- Pod lipom -Vrt ljekovitog bilja 600 m2 30 min (odmor 15 min)
Odmorište za grupe sa predavanjem i razgovorom o ljekovitim biljkama ovog kraja - Veprina 519 Prerada ljekovitog bilja 30 min
Za grupe organiziramo ponudu sa degustacijom zdrave hrane od samoniklog bilja
- Autobus Centar Veprinac Matulji-Opatija-Rijeka
Upiti i organizacija oko Kružne edukativne staze Veprina:
Veprina 519, Rajko Ukić 098305395 rajko.ukic@3tcable.hr
Predavači
Zdenka Klanjac Ukić, fitoterapeut
Vodiči
Registrirani planinarski vodići
Uvid u korištenju bilja u ljekovitosti za nas
Tvari važne za učinak biljke često puta se nalaze samo u jednom dijelu biljke pa se upravo taj dio koristi kao biljna droga, a da bi iz biljke iscrpli djelatne tvari najčešće je potapamo u vodu. Ljekovito bilje danas se primjenjuje u različitim farmaceutskim oblicima: vodene iscrpine biljnih droga (infuzi, dekokti, macerati), etanolne iscrpine (tinkture-biljne kapi), uljni macerati, sirupi te kapsule i tablete.
Važno je naglasiti da se pojam biljna droga u farmaciji odnosi na osušene i usitnjene dijelove biljke (cvijet, lat. flos; list, lat. folium; nadzemni dio biljke – zelen, lat.herba; kora, lat. cortex; korijen, lat.radix, plod, lat. fructus ili semen) koji se zatim koriste u fitoterapiji, dakle to nije opojno sredstvo.
Hranilište za ptice i HOTEL ZA BUBE (Biljka angelika visoka preko 2,5 metra)
Maline
Ovisno o tome koju biljnu drogu koristimo, razlikujemo različite načine pripreme uz pomoć vode kao otapala:
- Cvjetove i listove koji su mekši biljni dijelovi, pripremamo kao oparke, infuze – npr. cvijet nevena, list koprive;
- Nadzemne dijelove stabljike u cvatu pripremamo kao infuze – npr. stolisnik ili preslicu;
- Plodove ili sjemenke, npr. komorač također pripremamo kao infuze.
Infuze pripremamo tako da biljne droge prelijemo kipućom vodom i pustimo da odstoje poklopljeni 10 –20 minuta, zatim se procijede. (infuzi su ono što inače u svakodnevnom životu nazivamo čaj)
- Kore, korijenje i podanci koji su tvrdi biljni dijelovi, pripremamo kao uvarke, dekokte jer je potrebno dulje vrijeme da voda prodre u unutrašnjost i ekstrahira ljekovite sastojke – npr. kora hrasta, korijen maslačka.
Dekokte pripremamo tako da biljne droge stavimo u hladnu vodu, prokuhamo 10 minuta te pustimo da odstoje poklopljeni 20 minuta, zatim se procijede.
- Neke biljke zahtijevaju poseban način pripreme kako se na visokoj temperaturi ne bi uništili određeni sastojci koji su vrlo korisni, npr. biljne droge sa sluzima kao što je korijen bijelog sljeza, ili pak da se izbjegne otapanje neželjenih sastojaka npr. imela. Takve biljke pripremaju se kao macerati.
Macerate pripremamo tako da biljne droge maceriramo u prokuhanoj, ali ohlađenoj vodi na sobnoj temperaturi kroz najmanje pola sata do sat vremena, ponekad i 12 sati, ovisno o biljci. Zatim se procijede, a prije pijenja lagano zagriju.
- Tahebo čaj ima specifičan način pripreme. Za pripremu čaja koristi se destilirana voda. Čaj se mora kuhati u staklenoj posudi. Za miješanje koristi se staklena ili plastična žličica, a za cijeđenje plastično cjedilo ili gaza.
U 300 ml destilirane vode stavimo 1 čajnu žličicu tahebo čaja, kada zakipi kuhamo 5 minuta, a zatim još 20 minuta na laganoj vatri. Nakon toga pustimo čaj da stoji dok se talog ne slegne i procijedimo.
Suvremena fitoterapija je savršen spoj tradicijskih iskustva i rezultata moderne znanosti. Danas je uglavnom poznat kemijski sastav glavne djelatne tvari, a samu primjenu ljekovitog bilja treba racionalizirati i prepustiti stručnjacima, što je naročito važno kod kombiniranja ljekovitog bilja te uzimanja s drugim lijekovima
Škole u prirodi
Škola u prirodi (za grupe do 20 osoba)
Program:
- Škola u prirodi za predškolski odgoj 45 min
- Škola u prirodi za školski odgoj 1 – 4.razred 90 min
- Ostali i starije osobe 90 min
Teme:
- Samoniklo bilje Angelika-Žednjak
- Bio vrt ,uzgoj i održavanje
- Zajednički uzrast biljaka
- Hotel za bube
Posjeti :
- Ljetni termini: radnim danom 9-12h, vikend 10-15h
- Zimski termin: 9-12h
- Termini po dogovoru
- Upiti i organizacija: Veprina 519, Rajko Ukić – mob: 098 305 395, e-mail: rajko.ukic@3tcable.hr
- Predavači: Zdenka Klanjac Ukić, fitoterapeut
- Vodiči: Registrirani planinarski vodiči