Čuvanje mladica Veprine
Nekoliko dana može se čuvati u hladnjaku do pripreme. Također ih možemo zamrznuti kao i drugo zeleno povrće. Najbolje ih je koristiti svježe. Tvrde dijelove mladice upotrebimo kao temeljac za juhu, ili za podlijevanje kod pripremanja jela.Svježa je mladica gorka, ali ako nam to ne paše samo ih blanširamo u vreloj vodi uz dodatak malo soli i šećera, eventualno maslaca i one izgube prirodnu gorčinu.
Od mladica veprine možemo pripremati razna jela prema svom ukusu ili kreativnom kuhanju po želji.
Mladice veprine možemo dodavati u druge guste povrtne juhe, koristiti kao nadjev za
razne pite, složence, sa prhkim ili lisnatim tijestom, kao prilog mesnim i ribljim jelima, veoma su prikladne za miješane i složene salate. Najomiljenije su ipak fritaje, mladice veprine u kombinaciji sa jajima , uz dodatak šunke, pršuta, slanine, parmezana ili račića. Isto tako veprina se vrlo dobro kombinira sa slatkim, tako da se mogu pripremati i deserti sa mladicama veprine.
Nutritivne vrijednosti
Izdanci veprine sigurno ne zaostaju za nutricionističkim vrijednostima drugog zelenog povrća, a s obzirom da je to još i samoniklo jestivo povrće, to je samo još jedan plus u kvaliteti. Kod uzimanja i serviranja ove namirnice poželjno ju je uzimati u manjim obrocima, više puta dnevno.
Mladice veprine imaju malu energetsku , a veliku nutritivnu vrijednost. Minerali, vitamini i mikroelemti ( kalij, fosfor, sumpor, i dr.) Ljekovit sadržaj biljke je značajan eterično ulje, steroidni saponin ruskin, ruskozid, aglikon ruskogenin, neoruskogenin, pirokatehol, spertein, fitosrerol, vitamin P..).